Alegerile sunt o șansă pentru comunitatea română de a-și obține reprezentanții autentici în parlament

 

Miercuri, 17.06.2020 / Bor, Serbia/ TimocPress

Pe lista de alegeri „Cedomir Iovanovici – Coaliția pentru pace” s-au aflat și șase oameni din Bor, cel mai bine clasat fiind dr. Predrag Balașevici (1974), medicul din Bor care se află pe locul al doilea pe lista, chiar sub Cedomir Jovanovic.

 

Una Vasilievici

Coaliția pentru pace este formată din Partidul Democrat Liberal, Toleranța Serbia, Partidul civil bosniac, Partidul muntenegrenilor, Partia neamului rumânesc, Mișcarea liberal-democrată din Voivodina, Asociația Iugoslavilor din Serbia, Rețea de acțiuni a asociațiilor și organizațiilor de romi, Asociația cetățenilor „Românii din Homolie“ și Asociația Skaska.

Dr. Predrag Balașevici, candidat pentru deputat din Bor și pe locul al doilea de pe lista,  subliniază că această coaliție a fost formată din nevoia că partide și organizații politice care au o politică similară cu privința la respectarea drepturilor omului și minorităților, dar și la probleme legate de calea Serbiei către Uniunea Europeană și alte aspecte importante pentru popoarele care trăiesc în această țară, să se unească și să lucreze împreună pentru a îmbunătăți viața minorităților.

"Interesul nostru principal a fost ca comunitatea românească să obțină în sfârșit reprezentanții săi autentici în parlamentul sârb. Din păcate, până acum, când vine vorba de românii, nu am avut niciodată un reprezentant în parlament. "Au existat oameni din comunitatea noastră care s-au aflat în partidele politice ale populației majoritare, dar nu au reprezentat niciodată interesele comunității noastre, nu au promovat unele idei și valori pentru care această comunitate pledează, ci politica partidului politic care a intrat în parlamentul Serbiei", a spus pentru Bor 030 dr. Predrag Balașevici, liderul Partidului Neamului Rumânesc - Partia neamului rumânesc.

Dorința acestui partid politic este să intre în parlament și prin angajamentul reprezentantului său să promoveze valorile comunității românești - limbă, cultură, tradiție și tot ceea ce nu a fost realizat până acum pentru implementarea drepturilor acestei comunități minoritare. După cum remarcă dr. Balașevici, toate aceste drepturi sunt garantate prin lege, dar pe teren pare mult diferit.

„Astăzi, nu ne putem păstra limba în forma în care am făcut prin secole, am învățat de la părinții, bunici și am transmis-o generațiilor viitoare. Limba, având în vedere că nu o învățăm în școală, a sărăcit și, din acest punct de vedere, cred că învățarea limbii materne este una dintre priorități. Vom solicita statului sârb să aloce mai multe fonduri de la buget pentru păstrarea și alimentarea culturii române din estul Serbiei, vom susține să avem slujba în limba noastră maternă, să avem mass-media în limba noastră, că statul să finanțeze proiecte pentru mass-media în limba minorității noastre naționale. Pentru a rezolva toate aceste probleme, vom solicita un dialog cu instituțiile sistemului, deoarece, din păcate, astăzi nu avem acest dialog cu instituțiile din Belgrad, nici cu instituțiile locale", subliniază dr. Balașevici.

Coaliția pentru pace nu pledează numai pentru probleme cu privire la identitetul național și cultural al românilor, ci și de probleme comune ale tuturor comunităților din Bor, precum exploatarea minereului în viitoarea mină Ciucaru Pecu, minerit la Krivel, Țerovo, Maidanpec, topitoria “Zijin” și  poluarea aerului.   

„Mă sperie că, după aceste alegeri, în parlamentul Serbiei nu vor fi mulți deputați din estul Serbiei. Nu le-am avut în perioada anterioară și nu cred că le vom avea, iar cei care nu au avut libertatea politică de a vorbi în parlament despre problemele oamenilor din aceasta zonă. A venit momentul să avem un reprezentant care să poată să vorbească în numele nostru fără să fie împiedicat  de la cineva din Belgrad. Cred că nu vom dezamăgi pe alegătorii noștri și pe acei oameni care vor vota această listă, pentru că prin intrarea în parlament vom vorbi despre problemele oamenilor din Bor, precum și celor din alte orașe și municipalități ", a adăugat Balașevici.

Lângă el, pe lista „Cedomir Iovanovici – Coaliția pentru pace” pe locul al 16-lea se află și Miroslav Gruici (1964), inginer în minerit licențiat din Bor. Dragana Jivcovici Obradovici (1964), inginer în minerit licențiat se află pe locul al 19-lea, Zavișa Jurj (1976) tehnician mecanic din Bor pe locul al 27-lea, Darian Carabașevici (1985) prof.univ. pe locul al 54-lea, iar Rade Andielici (1954), retras din Bor pe locul al 83-lea a listei candidaților pentru deputați.

„Părerea mea este că partidele minorităților naționale ar trebui să fie în cooperare cu partidele politice care conduc această țară, deoarece avem exemple de bosniaci și maghiari care rezolvă problemele comunităților lor prin cooperarea cu cele mai înalte niveluri de guvernare. Cred că comunitatea românească ar trebui să aibă și cea mai bună cooperare posibilă, astfel încât să își poată rezolva problemele mai ușor, dacă nu în coaliție, ci pe alte niveluri ", spune dr. Predrag Balașevici și invită pe alegătorii să voteze lista Coaliția pentru Pace care se va afla sub numărul 20 pe buletinul de vot. 

 

VIDEO MATERIAL

 

GALERIA FOTO 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

  

 

    

    

    

      

  

      

      

      

Donor

"Acest proiect este realizat cu sprijinul Secretariatului General al Guvernului - Departamentul pentru Românii de Pretutindeni" 

http://dprp.gov.ro/web/

 

"Conţinutul acestui material nu reprezintă poziţia oficială a Secretariatului General al Guvernului – Departamentul pentru Românii de Pretutindeni"

Parteneri

Comitetul pentru Drepturile Omului Nigotin

 

Romanian Global News

 

 Radioteleviziunea Voivodinei RTV

Comunitatea Rumânilor din Serbia

 

Partia Neamului Rumânesc

 

Foaia românească

Comunitatea Românilor din Serbia

 

UNIREA TV

 

BucPress