Sreda, 30. avgust 2017. / Podgorac-Boljevac, Srbija / TimocPress
Rumunska narodna pesma i igra...
Sanja Lazić
Tome je dat akcenat na proslavi Dana rumunskog jezika u Domu kulture u Podgorcu, opština Boljevac, Timočka Krajina, gde je na stotine Rumuna/Vlaha prisustvovalo umetničkom programu koji je organizovao Rumunski kulturni institut kroz Direkciju za vangranične Rumune u partnerstvu sa Udruženjem za kulturu Rumuna/Vlaha iz Srbije, “Ariadnae Filum”, mesnom zajednicom Podgorac i Rumunskim pravoslavnim protoprezviteratom Priobalne Dakije Timočke Krajine.
Folklorni ansambli sa severa, ali i sa juga Dunava, izvođač narodne muzike, Steliana Sima, solisti i instrumentalisti, odali su počast rumunskom jeziku u mestu Podgorac. Program koji su priredili gosti iz Rumunije krunisali su lokalni ansambli iz Podgorca i Zlota, kao i srpski folklorni ansambl iz sela Ilino.
Događaju su prisustvovali potpredsednik Rumunskog kulturnog instituta, Mirel Taloš, direktor Direkcije za vangranične Rumune u okviru Rumunskog kulturnog instituta, Radu Baltasiu, predstavnik ambasade Rumunije u Srbiji, Jonuc- Aleksandru Patru, predstavnica instituta “Eudoksiu Hurmuzaki” za vangranične Rumune, Julia Modiga, predstavnici Rumunske pravoslavne crkve, otac Antonie Isak i otac Joan Mihai Mariuca, predsednik opštine Boljevac, dr Nebojša Marjanović, večnik u opštini Boljevac, Dejan Karabašević, predsednik Vlaške narodne stranke, dr Predrag Balašević, direktor TimocPress-a, Dušan Prvulović, kao i predstavnici rumunskih/vlaških nevladinih organizacija.
“Znamo da smo ovde Rumuni, pričamo rumunski, imamo kulturu i rumunske običaje. Ostaje nam samo to da jezik koji smo govorili, govorimo i dalje, jezik kojim su govorile naše bake i majke i koji ćemo mi govoriti sa našom decom i unucima”, izjavio je Zaviša Žurž, predsednik udruženja “Ariadnae Filum”.
Timočki Rumuni/Vlasi, kojih ima 300 000, po procenama rumunskih organizacija, žive u nekoliko centara: Bor, Negotin, Zaječar, Petrovac, Ćuprija i Požarevac. Oni nemaju obrazovanje na maternjem jeziku, radio i tv emisije, a rumunski/vlaški predstavnici nisu zastupljeni u Parlamentu Srbije. Pravoslavnu veru na rumunskom jeziku održava Rumunski pravoslavni Protoprezviterat Priobalne Dakije sa 8 sveštenika i 10 malih crkvi i paraklisa na teritoriji jednaka površini Oltenije. Srpske vlasti rade na veštačkoj podeli na Vlahe (“romanizovane Srbe”) i Rumune.
VIDEO MATERIJAL
FOTO GALERIJA